Blokada rodzicielska Internetu

Przeciętny wiek dziecka, które otrzymuje swój pierwszy smartfon to 10 lat. Młody człowiek bardzo wcześnie staje w obliczu ogromnej ilości informacji i treści, z których wiele nie jest przeznaczonych dla jego oczu.

Internet jest jak olbrzymie, bezustannie rozrastające się miasto bez szeryfa. Ta rola należy zatem do rodzica, który powinien zadbać, by tak wczesny kontakt z siecią nie był dla dziecka szkodliwy. Po to właśnie powstała funkcja blokady rodzicielskiej.

Co daje nam blokada rodzicielska?

Blokada rodzicielska jest filtrem, przez który przepuszczane są strony internetowe, by oddzielić te bezpieczne od absolutnie nieodpowiednich dla młodego oka i umysłu. Dziecko często nie jest w stanie samodzielnie ochronić się przed napływem treści pornograficznych lub pokazujących przemoc – potrzebny jest nadzór rodzica. Co więcej funkcja ta minimalizuje możliwość kontaktu on-line z nieznajomymi. Kolejną zaletą blokady jest weryfikacja czasu, jaki dziecko spędza w sieci lub korzystając z aplikacji, co sprzyja zapobieganiu rozwinięcia się uzależnienia od urządzeń mobilnych. Blokada rodzicielska to również bezpieczeństwo samego urządzenia. Uniemożliwia pobieranie programów i aplikacji bez wiedzy rodzica, a więc jest mniejsze prawdopodobieństwo, że do systemu wedrą się wirusy. Dziecko nie ma również możliwości usunięcia plików zainstalowanych wcześniej na urządzeniu.

Jak działa blokada rodzicielska?

Użytkownicy urządzeń z dostępem do Internetu mają dziś szeroki wybór rozwiązań chroniących dziecko przed dostępem do szkodliwych treści. Najczęściej absolutną podstawą jest oprogramowanie zainstalowane fabrycznie, jednak sieć kontrolować można nawet z poziomu samej przeglądarki. Istnieje możliwość filtracji stron pod kątem konkretnych słów, np. „śmierć”, „seks”, „zabójstwo” itp. Dziś przeglądarki umożliwiają stworzenie kilku kont, opartych na odrębnych wytycznych.

Istnieje także szereg płatnych i bezpłatnych programów wspomagających kontrolę rodzicielską.

Bezpieczny smartfon?

Choć nie powinniśmy ignorować żadnego ze źródeł szkodliwych treści, to smartfon stanowi dziś najpowszechniejsze wśród młodych ludzi urządzenie z dostępem do Internetu. Telefony komórkowe wręczane są dzieciom na coraz wcześniejszym etapie rozwoju. Badanie „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzone przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg oraz Librus wykazało, że już niemal wszystkie dzieci aktywnie korzystają ze smartfonów z dostępem do sieci – większość z nich przed ukończeniem 10 roku życia. Urządzenia z systemami Android i iOS dają możliwość instalacji odpowiedniego oprogramowania do ochrony najmłodszych użytkowników.

Jak zainstalować kontrolę rodzicielską na urządzeniach z Androidem dowiemy się tutaj. Właściciele urządzeń z systemem iOS powinni zajrzeć tutaj.

Chrońmy dzieci w sieci!

Ramiona odpowiedzialnego opiekuna, który troszczy się o poprawny rozwój dziecka, powinny starać się objąć jak największy obszar – w tym nieskończoną cyberprzestrzeń. Dzięki blokadzie rodzicielskiej młody człowiek nie tylko chroniony jest przed nieodpowiednimi treściami, ale również może mieć łatwiejszy dostęp do materiałów, które mogą mieć pozytywny wpływ na jego dalszą edukację i nabywanie zdrowych nawyków. Reglamentacja czasu, jaki dziecko spędza w sieci stanowi jednocześnie idealny sposób na zrównoważenie proporcji czasu poświęcanego na Internet i inne aktywności (np. czytanie książek, aktywność fizyczną itd.)

Źródło badań:

  • "Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka fonoholizmu w Polsce. Raport z badań" Fundacja Dbam o Mój Z@sięg, dr Maciej Debski, Gdynia 2016

Artykuł pochodzi z serwisu https://portal.librus.pl/rodzina